МОТИВИ ЗА ПРИСЪЖДАНЕ НА НАГРАДАТА ЗА ХУМАНИТАРИСТИКА "БОГДАН БОГДАНОВ" ЗА 2024 Г.
Журито единодушно избра за носител на наградата "Богдан Богданов" за 2024 г. проф. д. н. Ивайло Търнев. Наградата се присъжда за неговите изключителни научни и преподавателски постижения, за откритията му в областта на медицината, за приноса му към обществото, за човечността, добротата и съпричастността, съпътстващи целия негов досегашен професионален път. Биографията на проф. Търнев е тясно свързана с Нов български университет. Той има забележителен принос към делото на живота на проф. Богдан Богданов.
Проф. д-р Ивайло Търнев е ръководител на Експертния център за наследствени неврологични и метаболитни заболявания, началник на Клиниката по нервни болести и председател на Българското дружество по невромускулни заболявания, член на Националната комисия по редки болести при МЗ и консултант на НЗОК по нервни и редки болести. Преподавател е в департамента "Когнитивна наука и психология" на НБУ и в Катедрата по неврология на Медицинския университет в София. Член е на Настоятелството на НБУ от 2016 г. Автор е на над 400 научни публикации, 180 от които са в международни списания. Съавтор е на 10 учебника. Цитиран е над 12 000 пъти.
Проф. Търнев издига на европейско и световно равнище клиничната неврогенетика у нас. Ръководеният от него екип открива и провежда клинико-генетично проучване за първи път в света на петнадесет нови наследствени заболявания.
В продължение на повече от три десетилетия чрез фондация "Здравни проблеми на малцинствата" и Националната мрежа на здравните медиатори като лекар и общественик проф. Търнев е ангажиран с подобряване достъпа до здравеопазване на хората от уязвимите общности у нас. Разработва и провежда профилактични програми за превенция на социално значими и наследствени заболявания. Разработва програма за здравни медиатори, която е най-устойчивата интеграционна политика у нас. В момента 332 здравни медиатори работят в 151 общини в страната. Българският модел на здравните медиатори, определен като уникален и добра практика, с негово участие е въведен в Северна Македония, Сърбия и Словакия. Подготвя медицински кадри от ромската общност.
За постиженията си в научноизследователската дейност проф. Търнев получава редица престижни награди: двукратно наградата "Питагор" на МОН за изключителни постижения в медицината и общественото здраве; наградата "Лекар на годината" за иновативна медицина на БЛС; наградата "Златна монета "Писменост" на Съвета на Европейската научна и културна общност за значим принос към развитието на българската наука; Национална медицинска награда за цялостен принос в медицината на VIP Communication; награда на Института за редки болести за изключителен принос по редки болести; наградата "Панацея" на МУ - София за особени приноси при реализацията на преподаването, научноизследователската и експертната дейност и др.
Във връзка с обществената му дейност проф. Търнев също получава редица награди: наградата за гражданска доблест "Паница" - 2008 за дейността му по осигуряване на достъп до здравеопазване на хората от малцинствата и утвърждаването на ролята на здравния медиатор; наградата "Посланик на доброто" на Агенцията за закрила на детето; званието "Почетен гражданин на Лом". През 2010 г. БНТ и в. "24 часа" го номинират за един от достойните българи; получава приза "Най-добър човек" на Националния алианс по редки болести. Той е един от най-добрите лекари, избран от "Дарик радио", и един от лекарите, на които вярваме, в инициативата на в. "24 часа".